Czy warto zainwestować w przenośniki magazynowe

Charakterystyka przenośników

Zacznijmy od tego, czym dokładnie one są i do czego służą. Swoje zastosowanie znajdują głównie w magazynach, sortowniach, centrach dystrybucyjnych, a nawet na terenach budów. Modeli i typów przenośników jest naprawdę dużo, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie. Najczęściej jednak wykorzystywane są dwa rodzaje przenośników. Pierwsze z nich to przenośniki taśmowe. Są one bardzo uniwersalne dzięki dużemu wyborowi dostępnych rodzajów taśm transportowych, na których umieszcza się towary i transportuje do miejsca docelowego. W zależności od wagi towarów przewożonych można wykorzystać grubsze lub cieńsze taśmy. Drugim typem są przenośniki rolkowe. Tutaj z kolei towary umieszcza się na rolkach, które obracają się albo samodzielnie dzięki grawitacji (gdy towar transportowany jest z wyższego piętra na niższe) lub zasilane są silnikami elektrycznymi. Doskonałe jest to, że różne typy przenośników można ze sobą łączyć i tworzyć wielopoziomowe trasy transportowe.

Jak są one zbudowane

Przenośniki taśmowe i rolkowe wykonuje się najczęściej ze stali zwykłej, którą maluje się metodą proszkową lub stali kwasoodpornej, a czasami nawet z aluminium. W przypadku tych pierwszych taśma ślizga się po blacie, który wykonuje się albo ze stali albo z polietylenu. Oczywiście bardzo często takie przenośniki posiadają również rolki napędowe(z silnikiem elektrycznym) lub bębny, które wpędzają tę taśmę w ruch. Taśmy wykonywane są z najróżniejszych materiałów – najczęściej są to PVC, gumy, kauczuk, poliuretan. Co więcej, na specjalne życzenie można wybrać taśmy z antypoślizgowymi lub gładkimi powierzchniami. Często stosuje się je do transportu towarów sypkich, przez co warto zaopatrzyć się w zabieraki lub boczne falbany. Jeśli chodzi o przenośniki rolkowe to wyposaża się je w silniki, które kontrolują obrót rolek, boczne ścianki zwiększające bezpieczeństwo transportu oraz podpory, które można w dowolny sposób regulować. Rolki wykonywane są ze stali ocynkowanej, nierdzewnej, aluminium lub PCV. Rolki bardzo często wprawiane są w ruch za pomocą silnika, który przekazuje napęd łańcuchem lub różnego rodzaju paskami. Bez względu na wybór, przenośniki z pewnością doskonale sprawdzą się w większych magazynach.

Charakterystyka przenośników Zacznijmy od tego, czym dokładnie one są i do czego służą. Swoje zastosowanie znajdują głównie w magazynach, sortowniach, centrach dystrybucyjnych, a nawet na terenach budów. Modeli i typów przenośników jest naprawdę dużo, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie. Najczęściej jednak wykorzystywane są dwa rodzaje przenośników. Pierwsze z nich to przenośniki taśmowe. Są…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.